نورپردازی مدرن اتاق خواب

در نگاه اول به نظر می رسد اتاق خواب احتیاجی به نور پردازی ندارد ،اما این اتاق که از مهم ترین بخش های خانه محسوب می شود مکانی برای استراحت و آرامش فکر و پناهگاه شما از دنیای شلوغ بیرون است،بنابراین باید به نوع نورپردازی،دکوراسیون ،لوازم دکوری و حتی اکسسوری های به کار رفته در آن بسیار دقت کنیم.در این مطلب شما را با نکاتی در مورد نورپردازی داخلی اتاق خواب آشنا خواهیم کرد.

اندازه اتاق را در انتخاب وسایل جدی بگیرید!

اولین و مهم ترین مسئله ای که در انتخاب چراغ های روشنایی و نورپردازی اتاق خواب باید در نظر بگیریم متراژ و اندازه اتاق مورد نظر است.هرکدام از این چراغ های روشنایی باید به گونه ای انتخاب شوند که نور کافی برای روشن کردن هر گوشه از اتاق را داشته باشند.لوستر ،چراغ خواب ،آباژور و حتی مجسمه ای که برای تزیین انتخاب می کنید باید متناسب با اندازه اتاق و دکور آن باشد.

نورپردازی مناسب اتاق خواب

آفتاب را به اتاق دعوت کنید

از نور های طبیعی استفاده کنید. اگر در اتاق خواب خود یک یا دو پنجره کوچک دارید از این نور طبیعی هرچند بسیار کم بهره ببرید،روشنایی طبیعی باعث می شود که چراغ ها،کمد های لباس،آینه ها و دیگر وسایل موجود در اتاق را ببینید،همچنین در مصرف انرژی نیز صرفه جویی کنید.اگر نمیخواهید اتاق خوابتان با نور طبیعی خیلی روشن شود از پرده های نسبتا ضخیم و مات کمک بگیرید این پرده ها شب هنگام از ورود نور های مصنوعی و اضافی چراغ های خیابان و ...جلوگیری می کنند.

 بهترین نورپردازی مناسب اتاق خواب

در انتخاب چراغ های روشنایی به چه نکاتی توجه کنیم؟

چراغ های روشنایی اتاق خواب باید هماهنگ با دکوراسیون آن باشد اگر دکوراسیون منزل و اتاق خواب شما پر زرق و برق ،لوکس و به سبک دکوراسیون ویکتوریایی است لوستر یا آباژوری مجلل و شلوغ گزینه ی مطلوبی محسوب می شود.اگر دکوراسیونی به سبک مینیمالیسم دارید چراغ هایی با ساختار ساده و خلوت را انتخاب کنید.با در نظر گرفتن سبک دکوراسیون خود چراغ را انتخاب نمایید.

تنها به زیبایی چراغ های روشنایی توجه نکنید بلکه کاربرد آن را نیز در نظر بگیرید ،یک لوستر کریستالی و بزرگ ممکن است بسیار جذاب باشد و نوری زیبا را به محیط بدهد و حتی اتاق خواب را نیز شیک و فاخر نشان بدهد اما می تواند روشنایی درست و مورد نیاز اتاق خواب را فراهم کند؟در ابتدا شاید زیبایی و چشم نوازی یک چراغ روشنایی مهم به نظر برسد، ولی با گذشت زمان مهم کاربرد و میزان بهره وری آن است.

 بهترین نورپردازی اتاق خواب

از چراغ های سقفی و هالوژن برای یک نورپردازی زیبا کمک بگیرید

برای رسیدن به یک نورپردازی زیبا لازم نیست از تعداد زیادی چراغ های روشنایی استفاده کنید ، می توانید از چند لایه ی مختلف نورپردازی بهره ببرید تا نورپاشی متفاوتی داشته باشید و ساختاری جذاب به اتاق ارائه دهید،برای رسیدن به این هدف از قاب های هالوژن و یا چراغ های سقفی کوچک کمک بگیرید،قاب های هالوژن نور را به طور مساوی پخش می کنند و به آسانی با هر دکوراسیونی هماهنگ می گردند.از چراغ های سقفی برای نورپردازی و برجسته سازی لوازم دکوری ،آثار هنری و یا حتی شومینه استفاده کنید و روشنایی متمرکز بر روی آن ها داشته باشید.

  نورپردازی اتاق خواب

چراغ کنار تخت را فراموش نکنید!

اگر بخواهید قبل از خواب کمی مطالعه کنید و یا لوازم خود را سرجایش بگذارید به نور یک چراغ خواب کنار تخت احتیاج دارید،وجود یک چراغ خواب مناسب در کنار تخت از ضروریات است. اگر تخت خواب شما دو نفره است می توان دو چراغ در هر طرف تخت قرار داد و اگر یک نفره است یک چراغ قرار دهید ،به طور کلی این موضوع قائده خاصی ندارد و کاملا به سلیقه شما و متراژ و نیاز اتاق به نور بستگی دارد.

چراغ های کنار تخت طی سال های گذشته بسیار پیشرفت کرده اند و دارای مدل های متنوعی هستند و شما می توانید برحسب نیاز و علایق خود یکی از آن ها را انتخاب نمایید.مثلا می توانید از چراغ های قابل حمل استفاده نمایید و یا اگر دوست دارید نوپردازی هایی متفاوت انجام دهید چراغهایی که قابلیت تنظیم و چرخش نور را دارند رابه کار ببرید، آباژور های شید دار نیز که قابلیت هماهنگی با کاغذ دیواری و دکوراسیون را دارند و نور ملایمی را می تابانند هم گزینه ای مطلوب به حساب می آیند، حتی می توانید از چراغ های آویز در دو طرف تخت استفاده کنید و سبک اتاق را شیک و بروز نمایید.

می توانید برای ایجاد تقارن بصری از میز های کنار تخت و چراغ دیواری های یکسان استفاده کنید. در هنگام خرید چراغ های روشنایی به بالا یا پایین بودن لامپ ها و تعداد آن ها دقت کنید.اگر می خواهید نور بیشتری در فضای اتاق داشته باشید از چراغی بهره ببرید که لامپ های آن رو به پایین و تعداد آن بیشتر باشد،اگر طرفدار نوری با تابش ملایم هستید چراغی با لامپ های رو به بالا را انتخاب کنید.

  نورپردازی زیبا اتاق خواب

با تکنولوژی نور را تحت اختیار خود در آورید!

اگر می خواهید در هر ساعات از شبانه روز نورپردازی هایی خاص و متفاوت داشته باشید از یک دیمر یا کنترل تنظیم نور کمک بگیرید، تا همین چند سال پیش اگر نور زیاد چشم شما را می آزرد فقط می توانستید آن را خاموش کنید و امکان کم کردن نور را نداشتید، امروزه تکنولوژی بسیاری از کار هارا برای ما آسان کرده است و شما می توانید به راحتی با لمس یک صفحه یا فشار یک دکمه نور اتاق را به سلیقه شخصی خودتان کم و زیاد و تنظیم کنید.

  نورپردازی زیبا اتاق خواب

آباژور ایستاده، انتخابی شیک و درست

اگر در اتاق خواب خود میز و صندلی دارید آباژور ایستاده را فراموش نکنید!آباژور های ایستاده برای هر گوشه از اتاق خواب مناسب هستند و می توان در هر زمان آن ها را به راحتی جابه جا کرد. می توانید از آن ها برای مطالعه و یا نورپردازی بر روی میزکار استفاده نمایید، اگر میخواهید نور بهتر و بیشتری داشته باشید آباژوری را انتخاب کنید که نور آن به سمت پایین متمرکز شده باشد.

  نورپردازی زیبا اتاق خواب