انواع نورپردازی

تنها انتخاب مبلمان، رنگ و لوازم دکوری لوکس نیست که به یک دکوراسیون زیبایی و جذابیت می بخشد، بلکه انتخاب یک نورپردازی مناسب است که باعث می شود به یک ترکیب چشم نواز برسیم در این مقاله به چند نوع از انواع نورپردازی در طراحی دکوراسیون داخلی اشاره می کنیم:

یک رنگ مناسب انتخاب کنید!

قبل از برگزیدن نحوه نورپردازی در منزل، به نوع رنگی که در دکوراسیون داخلی به کار می برید دقت کنید، رنگ های تیره نور زیاید را به خود جذب می کنند و فضا را کوچکتر از متراژی که دارد نشان می دهند، اما ترکیب نور با رنگ های روشن، این توهم را در فضا ایجاد می کند که اتاق بزرگی داریم.

انواع نورپردازی منزل

چگونه چراغ انتخاب کنم؟

در انتخاب چراغ دقت کنید، لوسترها در بیشتر فضاهای بزرگ، مکان های باز، و ورودی اتاق ها مورد استفاده قرار می گیرند و چون نور مناسبی را برای محیط فراهم می کنند به عنوان یک منبع نور مرکزی قوی شناخته می شوند.

اگر میخواهید چراغ دیواری انتخاب کنید به میزان تابش نور در راهرو ها و شلوغی دیوار ها دقت کنید. می توانید از چراغ دیواری هایی که قابلیت تنظیم و جهت دهی به نور را دارند بهره ببرید.

اچراغ های رومیزی و ایستاده نیز نورپردازی دکوراتیو جذابی را به فضا می دهند اگر میخواهید آثار هنری را برجسته تر کنید و یا در اتاق کمی مطالعه کنید این چراغ ها گزینه ایده آلی هستند.

انواع نورپردازی در دکوراسیون
انواع نورپردازی در دکوراسیون

اتاق نورگیر، آره یا نه؟

نورگیر بودن اتاق خود را در نظر بگیرید ، اگر اتاق شما پنجره های بزرگ دارد پس راه را برای ورود نور طبیعی به اتاق باز کنید، نور طبیعی اتاق را بزرگتر و بهتر نشان می دهد، اگر روشنایی طبیعی موجود نبود، چراغ های هالوژن و دیواری آینه های بزرگ و چراغ آویز سقف اتاق را پرنور و بزرگتر نشان می دهند.

انواع نورپردازی در دکوراسیون
انواع نورپردازی

نورپردازی دکوراتیو یا تزئینی

این نورپردازی تنها جنبه زیبایی و هنری دارد و به تنهایی نمی تواند روشنایی کل اتاق را فراهم کند. از نورپردازی دکوراتیو برای نورپاشی بر لوازم دکوری و برجسته کردن عناصر تزئینی استفاده می شود و موجب می شود توجهات و تمامی نگاه ها بر روی عکس و آثار هنری و مجسمه های موجود در دکوراسیون جلب شود.نور های مخفی بر روی سقف، کابینت ها و چراغ های هالوژن در دسته نورپردازی دکوراتیو قرار می گیرند.می توانید با استفاده از چراغ های هالوژن و دیواری این نورپردازی زیبا را در چیدمان خود پیاده کنید.

انواع نورپردازی
 انواع نورپردازی منزل

نورپردازی کلی یا محیطی

نورپردازی کلی در حقیقت جایگزین نور طبیعی در دکوراسیون است، این نور روشنایی مناسب، برای دید کلی محیط را فراهم می کند و تمام فضا را روشن می کند.

 انواع نورپردازی منزل
 انواع نورپردازی منزل

نورپردازی کاربردی یا ضروری

هنگامی که کار یا فعالیتی انجام می دهید، مثلا درس می خوانید، نقاشی و یا آشپزی می کنید به نور مناسبی برای انجام دادن این فعالیت ها احتیاج دارید، نورپردازی کاربردی نور مناسب برای انجام فعالیت ها را برای شما فراهم می کند و به شما یک روشنایی شیک و زیبا ارائه می دهد.

 انواع نورپردازی
 انواع نورپردازی